Stojany

Filter by
Zobrazení Mřížka Seznam
6 položek

Stojánek na kolo

Pro mnoho lidí, zejména pak pro ty, kteří se zajímají o cyklistiku z té soutěžní stránky, jsou stojánky na kola skoro až urážkou a něčím, co by na kole nikdy nemělo být. Praktické výhody nezmiňují a hodnotí jen tu vizuální stránku. Ale to vy se na ně můžete dívat s pochybami, když během zastávky hledají místo, o které by si mohli bezpečně opřít kolo, a vy... jen vysunete stojan, nastavíte ho a vychutnáváte si, jak to bylo jednoduché.

Stojánky na kola jsou neodmyslitelným doplňkem trekingových a městských kol. Jen těžko si lze představit jiný dopravní prostředek než kolo, s kterým byste pomocí tohoto jednoduchého prvku měli tak neomezenou svobodu pohybu. Jednak ne všechny typy kol jej mají, příkladem jsou například MTB kola. Během závodění by například mohlo dojít k neočekávanému vysunutí stojánku, což by mohlo způsobit i nebezpečný pád. Naštěstí se stojánky na kola v průběhu let neustále vyvíjí, takže městská nebo trekingová kola jsou už na takové úrovni, že ani sebehorší podmínky na vozovce nezpůsobí vysunutí stojánku.

Jak si vybrat správný stojánek na kolo

Stojánky jízdních kol jsou většinou namontovány na zadní stavbu jízdního kola, obvykle pak řetězovou vzpěru. Při výběru stojánku na kolo je třeba věnovat pozornost tomu, zda je vaše kolo vybaveno montážními otvory pro stojánek. Pokud jsou připraveny, tak už je pro vaše kolo předem definovaný nějaký typ stojánku. Vyplatí se tedy podívat se na webové stránky výrobce nebo se vypravit do cyklistického obchodu a poradit se s prodejcem.

Pokud, ale váš rám kola takové otvory nemá, budete se muset podívat po stojáncích, které se připevňují pomocí různých objímek. Jedině tak budete mít jistotu, že jste si vybrali správně.

V posledních letech se objevila kola s různou velikostí ráfků. Donedávna byla k dispozici kromě dětských kol pouze 26 a 28 palcová kola. Nově však najdete i ty s průměrem 27,5 a 29 palců. Co tedy můžete v tomto případě dělat? Užitečné mohou být stojánky s nastavitelnou délkou, díky čemuž se mohou přizpůsobit různým velikostem kol. V případě potřeby můžete takový stojánek používat i na více kolech a montovat ho vždy na kolo, na kterém zrovna chcete někam vyrazit.

To Top