Cyklistické komponenty

Filter by
Zobrazení Mřížka Seznam
Produkty 1-12 z 50

Cyklo komponenty

Cyklistické komponenty jsou díly, které jsou nezbytné pro každý typ jízdního kola. Bez nich by jízda na kole nebyla příliš pohodlná a v některých případech by byla skoro i nemožná. Jedná se o širokou škálu dílů, do které můžeme zařadit například gripy na řídítka, duše nebo samotná kola (ráfky). Do této skupiny, ale samozřejmě nepatří, jen na první pohled viditelné komponenty. Můžeme zde totiž najít i ložiska hlavových složení nebo středová složení.

V závislosti na kvalitě komponentů můžete tak výrazně zlepšit kvalitu a rychlost své jízdy. Například s kvalitní středovou osou nemusíte při jízdě vyvíjet takové úsilí. Rovněž byste měli myslet na pravidelnou kontrolu a údržbu jednotlivých dílů. Zvláště pokud jezdíte na kole i za nepříznivých podmínek, zejména pak v zimě. Sůl, která se bohužel stále velmi často používá na sypání chodníků a cyklostezek, kolu moc neprospívá. Kolo, na kterém jste v zimě jezdili každý den, může být tak v mnohem horším stavu, než si myslíme. Proto je důležité po zimě provést kontrolu kola a v případě potřeby vyměnit opotřebované části.

Které díly byste měli u kola pravidelně vyměňovat?

Na tuto otázku neexistuje jednoznačná odpověď. Nikdo přesně neví, jak dlouho vydrží kterákoliv součástka. Hodně záleží na kvalitě dílů, které byly k sestavení kola použity. Jaké díly je tedy nutné pravidelně vyměňovat?

V první řadě se jedná o středová složení, zvláště pokud používáte systém Shimano Hollowtech, tedy systém s vnějšími ložisky. Nedostatečná údržba a promeškání správného momentu pro výměnu může způsobit značné problémy. A to se netýká jen síly, kterou je nutné vyvinout při jízdě. Opotřebovaná ložiska mohou totiž poškodit kliku kola a její výměna není zrovna nejlevnější. Vyplatí se také průběžně kontrolovat stav ložiska hlavových složení. Systematická údržba a zejména odstraňování vůle v ložiscích, vám pomůže udržet kolo v dobré kondici. Pokud se budete dobře starat o tento prvek, prodloužíte tím životnost i samotného rámu a v neposlední řadě se postaráte o vlastní bezpečnost.

Důležité je také věnovat pozornost kolům (ráfkům) jízdního kola. Pokud je vaše kolo vybaveno ráfkovými brzdami, vyplatí se jednou za čas zkontrolovat míru opotřebení brzdné plochy.

Pamatujte, že nemusíte vědět všechno na téma servis jízdních kol. Všechny důležité informace by vám měli podat v cykloservisech.

To Top