Horská

Filter by
Zobrazení Mřížka Seznam
Produkty 1-12 z 82

Horská kola KROSS

MTB kolo - ideální pro každý terén?

Horské kolo je ideální pro každý terén? V závilosti na tom, jakými pneumatikami je vaše MTB kolo "vybaveno", se jeho chování při jízdě může výrazně lišit. Právě proto jsou horská kola považována za nejuniverzálnější. Budete na nich moci bez problémů jezdit po tvrdých asfaltových cestách, ale zvládnete i náročnější terén.

Díky této všestrannosti je horské kolo ideální pro mnoho lidí. Zejména pokud jde o rekreační kola, protože závodní MTB kola, na kterých jezdí například KROSS Orlen Cycling Team, nejsou nejlepší volbou pro začátečníky a lidi, kteří chtějí kolo vhodné i pro každodenní dojíždění do práce.

Horské kolo nebo gravel?

Horská a gravelová kolo jsou si velmi podobné. Pokud ale plánujete čas od času projet trochu techničtější terén, může být lepší volbou tradiční MTB kolo s tlumičem.

Proč? Mimo jiné díky tlumičům, které zlepšují ovládání kola v obtížném terénu a usnadňují překonávání překážek, které by za normálních okolností kolo odtrhlo od země. Důležitým prvkem je také vhodný pohon. Gravelové kolo se v posledních letech přiblížilo tomu horskému, ale MTB má stále mnohem širší záběr převodů. Zejména v případě závodních kol, které vám umožní zdolávat i ty nejtěžší terénní svahy.

Rovná řídítka, na rozdíl od "beranů" převzatých ze silniční cyklistiky, také usnadňují ovládání kola při stoupání nebo sjezdu v terénu. Rovněž pokud uvažujete o jízdě v trochu náročnějších podmínkách, měli byste v první řadě zvážit horské kolo. Gravel je skvělou volbou do lehkého terénu a na dlouhé výlety na kole, zatímco v obtížnějším terénu, kde se MTB cítí jako ryba ve vodě, to pro něj bude obtížnější.

Jaké horské kolo si vybrat? Typy horských kol

Horská kola se na první pohled od sebe příliš neliší. Všechny mají tlumiče, ale liší se hlavně geometrií. V závislosti na použití se dělí na:

  • MTB kola pro jízdu v lehkém terénu - jsou výbornou volbou pro většinu uživatelů, pro které je horská cyklistika spojena s pohodovými výlety a toulkami po lese.
  • Výkonnostní MTB XC kola - tedy ty, na kterých cyklisté závodí. Jejich pohon je přizpůsoben jízdě v těžkých podmínkách, tlumič pomáhá překonávat překážky – některé modely jsou navíc vybaveny i zadním tlumičem.
  • MTB kola pro ženy - Nic nestojí v cestě, aby ženy používaly kola přizpůsobená mužům. Plnou radost z jízdy však pocítí až ve chvíli, kdy si vyberou MTB kola pro ženy. Není to jen o barvě. Jedná se také o jednotlivé díly přizpůsobené ženám, jako například sedlo, užší řídítka, kratší můstek nebo o něco kratší ramena kliky.
  • Enduro horská kola – Enduro kolo je něco mezi XC kolem a vysoce specializovaným sjezdovým kolem. Poskytují vynikající ovladatelnost během extrémně vzrušujících sjezdů z hor, ale také poměrně efektivně se s nimi dát vyšplhat do všech druhů strmých svahů. Enduro kolo poskytuje mnoho zábavy, a to je zcela odlišné od typického horského kola.
  • Horská kola trail - trochu jemnější enduro. Trailová kola jsou ideální volbou, pokud rádi jezdíte v horách, ale oceňujete stabilitu a přesné ovládání při sjezdu. Jsou relativně lehká a dobře se ovládají. Pokud rádi jezdíte v horách celé hodiny, bude pro vás trailové kolo ideální volbou.
To Top