Blatníky

Nelze najít produkty odpovídající výběru.

Blatníky

Jezdíte na kole za jakýchkoliv podmínek? Bez ohledu na to, zda svítí slunce, prší nebo sněží, vyrážíte na kole do práce, na schůzku se svými blízkými nebo na trénink? Potom máte náš obdiv! Víte, jak si zlepšit váš komfort při jízdě v dešti nebo těsně po něm? Jak se nebát vody z kaluží a jen si užívat jízdu v suchém oblečení? Odpověď je jednoduchá – blatníky na kolo.

Díky nim se jízda na kole stane mnohem příjemnější a pokud vyrazíte s přáteli na zimní vyjížďku, nikdo na vás určitě nebude křičet, abyste nejezdili jako první, protože byste mohli zacákat všechny kamarády za vámi.

Ještě donedávna bylo mnoho lidí, včetně amatérských cyklistů, přesvědčeno, že blatníky jsou vhodné pouze pro městská a trekingová kola. To je ale velký mýtus! Díky moderním řešením a systémům je možné je bezpečně namontovat i na zavodní kola, která nejsou vybavena otvory pro montáž blatníků.

Jak vybrat blatníky na kolo

Jaký typ blatníků bude pro vaše kolo ten nejlepší? Vše záleží na tom, jaké kolo vlastníte a za jakých podmínek nejvíce jezdíte. Níže jsme pro vás připravili rozdělení blatníků podle typu kol, které vám snad pomůže se správně rozhodnout.

  • Městská a trekingová kola - v případě těchto typu kol jsou nejlepší variantou dlouhé blatníky a pokud to jde tak i s lapačem nečistot. Tato kola mají speciální otvory pro rychlou montáž různých systému blatníků, které je dobré namontovat nastálo. Moderní blatníky jsou obvykle vyrobeny z lehkých hliníkových slitin, takže ani při každodenním dojíždění do práce vám nebude jejich váha vadit. A komfort z jízdy, kdy vám voda nestříká zpod kol na vaše záda nebo oblečení určitě vynahradí to drobné navýšení hmotnosti.
  • Silniční kola - v některých aspektech mají silniční kola mnoho společného s městskými a trekingovými koly. Proto se stejně jako v jejich případě vyplatí namontovat na kolo dlouhé blatníky, které vás i spoluzávodníky kolem ochrání před stříkající vodu zpod kol. Kvůli nedostatku montážních otvorů je však potřeba použít jiné systémy, které umožňují montáž blatníků. Velmi oblíbené jsou blatníky s rychloupínacím mechanismem, které lze rychle sundat nebo namontovat. Pokud se však zúčastníte závodu a na trati se objeví déšť, tak je vhodné mít s sebou tzv. „ass savery“ blatníky. Jedná se o minimalistické plastové blatníky, které se dají namontovat přímo pod sedlo. Jeho hmotnost je stejná asi jako hmotnost energetického gelu, poskytuje ale při závodech mnohem větší pohodlí. Dokonce i profesionální cyklisté si toto řešení pochvalují. Nejednou se tak tento typ blatníku objevil i na trati slavných závodů jako například Tour de France.
  • Horská kola – kvůli tlumiči na přední straně může být montáž blatníků na MTB kola malinko složitější. Nejčastěji se proto u tohoto typu kol používají minimalistické blatníky montované na sloupek vidlice pomocí montážních objímek. Pokud jde o zadní část kola, tak zde se nejčastěji montují k sedlovce. Díky tomu si můžete užívat jízdu se suchými zády bez ohledu na zadní konstrukci kola, či bez dodatečného vybavení tlumičem.
To Top