Pedály

Nelze najít produkty odpovídající výběru.

Pedály

Pedály jsou jedním ze tří stěžejních bodů, tzn. těch, které odpovídají za váš kontakt s jízdním kolem. Na rozdíl od sedla nebo řídítek jsou pedály odpovědné za přímý přenos vaší síly na pohon kola. Proto je velmi důležité si vybrat ty správné pedály. Je jasné, že klidně celý váš cyklistický život můžete používat plošinové pedály, ale stojí občas za to si vyzkoušet i jiná řešení jako například pedály SPD. Právě tyto pedály umožňují úplné spojení chodidla s jízdním kolem. To má své mnohé výhody – jednou z nejdůležitějších je jistota, že noha zůstane vždy bezpečně na svém místě, bez toho, aby došlo ke sklouznutí při jízdě v náročném terénu nebo silném dešti.

Zpevněné chodidlo samozřejmě není doménou pouze pedálů s klipsnami. Plošinové pedály mohou také poskytovat vynikající podpěru za každých podmínek. Některé z nich jsou navíc vybaveny pryžovými vložkami proti sklouznutí nohy. Pedály pro enduro a skákání mají speciální „hroty“, které zabraňují vytáhnutí nohy i při těch nejtěžších sjezdech.

Jaké pedály si vybrat?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět – jde o to, jak se na kole cítíte a jak jste si při jízdě jistí. Proto stojí za to vysvětlit si výhody jednotlivých řešení:

  • Plošinové pedály – tyto pedály zná asi každý, protože jsou základním a nejrozšířenějším modelem, vhodným pro všechny začínající cyklisty. Tyto pedály jsou v podstatě na všech nových kolech. Jejich obrovskou výhodou je jednoduchost – každý bude instinktivně vědět, jak je používat. Poskytují stabilní podpěru chodidla a v případě ztráty kontroly na kole je možné docela rychle získat zpět rovnováhu pomocí podpěry nohy.
  • Pedály na horská kola s klipsnami – obecně nazývané také jako SPD pedály. Pro spoustu cyklistů jsou při výběru číslem jedna a to nejen u milovníků horských kol. Pedály SPD využívají hojně také cyklisté jezdící na silničních nebo trekingových kolech. Je to dáno konstrukcí bot určených pro tento typ pedálů - blok umožňující uchycení podešvi do pedálu je ukryt mezi chrániči. To usnadňuje jízdu nejen v terénu, ale i ve městě. Tento typ pedálů poskytuje mnohem lepší přenos síly do pohonu, a navíc díky trvalému kontaktu s kolem lze snadněji získat vyšší kadence.

Silniční pedály s klipsnami – stejně jako u SPD pedálů mohou fungovat i jako lyžařské vázání, a navíc zaručují stabilní kontakt s kolem. Hlavním rozdílem mezi těmito dvěma druhy je v šířce plošiny podpírající chodidlo. Díky tomu se mnohem lépe přenáší síla na pohon a také to přináší větší pohodlí například při delší jízdě. Největší nevýhodou, na kterou by si cyklisté měli dát pozor při používání tohoto řešení je…bota. Silniční boty jsou velice tvrdé, takže chůze v nich je velice nepříjemná. Zcela odkrytý blok to navíc ještě více stěžuje. 

To Top