Duše a příslušenství

Nelze najít produkty odpovídající výběru.

Duše na kola a příslušenství

Duše na kolo je nedílnou součástí každého kola, bez ní to prostě nepůjde. Bezdušový systém je samozřejmě čím dál populárnější, ale ne vždy se jedná o nejlepší řešení. Zvláště pokud máte v plánu dlouhý nebo máte obavy ze složitého procesu výměny plášťů. Duše na kola jsou stále tím nejjednodušším a nejsnáze vyměnitelným prvkem, který vám umožní pokračovat v jízdě.

Duše nebo bezdušový systém?

Lákavý se určitě může zdát bezdušový systém, tedy možnost jezdit bez duší. To je možné díky extrémně těsným ráfkům a plášťům. Jejich speciální konstrukce zabraňuje úniku vzduchu. V případě propíchnutí se pak dá použít speciální tmel, který zalepí dírku. Na první pohled jde o ideální systém, realita je ale trochu jiná. Bohužel ne každý defekt se dá utěsnit, montáž bezdušových plášťů většinou vyžaduje použití kompresoru a občas je nutné vyčistit starý tmel. Takové pláště se také hůře sundávají z ráfku.

 Nejen proto bezdušový systém využívají zejména zkušenější cyklisté a zejména pak ti, kteří se účastní MTB závodů. Umožní jim to jezdit na pláštích s menším tlakem, což mimo jiné zlepší přilnavost kola v zatáčkách. Většina rekreačních cyklistů, ale stále preferuje použití tradičních plášťů s duší. V tomto případě může oprava poškozené duše trvat jen pár minut a pro nahuštění není potřeba ani kompresor. Také se nemusíte trápit zdlouhavým šroubováním ventilku. Stačí mít u sebe montpáku, duši na kolo i pumpičku a můžete bez problémů pokračovat v jízdě.

Jak se používají záplaty na duše?

Co dělat, když si při jízdě nešťastnou náhodou propíchnete duši? Jedním z řešení je použít novou duši na kolo. Záplata na duši vám, ale umožní opravit tu, kterou jste dosud používali. Záplata na duši kola je součástí tzv. sady na opravu duše. Díky ní budete moci jezdit, i když zrovna nebudete mít u sebe náhradní duši.

Záplaty na duše lze rozdělit na dva typy - samolepicí a ty, které budou vyžadovat použití dalšího lepidla. Bez ohledu na to, jaký typ záplaty použijete, musíte nejprve najít dírku, z které uniká vzduch. Nejjednodušší způsob, jak to udělat, je vložit duši do vody a sledovat unikající bublinky. Pokud vám to podmínky nebudou umožňovat, tak se budete muset spolehnout na svoje oči a uši.

Pro správné nalepení záplaty zmatněte povrch, na který budete záplatu aplikovat. Pomocí brusného papíru několikrát přejeďte duši kolem dírky. Poté naneste trochu vulkanizačního lepidla a vyčkejte zhruba 5 minut. Následně naneste trochu lepidla na povrch záplaty a přilepte ji k duši. Oba povrchy pevně přitiskněte k sobě a po 2-3 minutách by povrchy měly k sobě přilnout. Před montáží duše nezapomeňte zkontrolovat vnitřní stranu pláště, tak abyste se ujistili, že v něm není nic ostrého. Bylo by škoda, celou akci opakovat ještě jednou.

To Top